YİN YOGA NEDİR?

 

Yin Yoga'nın diğer yoga tarzlarından farkı, pozlarda uzun ve pasif kalarak bedendeki bağ dokular üzerinde çalışılmasıdır.

 

Yin Yoga’nın temeli aslında Taoist Yoga’ya dayanır. Yin Yoga’yı keşfeden Paulie Zink, yıllar boyunca aldığı Yoga ve Chi Kung eğitimlerinden sonra kendi yoga çalışmasını geliştirerek Taoist Yoga ve Chi Kung tarzlarını birleştirmiştir. Peki nedir bu Taoist Yoga? Eski bir Çin geleneği ve Chi Kung’un bir şeklidir; çeşitli sağlık sistemlerini, sayısız teknikle yaşam enerjisini(Chi) yönetir. Taoist Yoga stili, Kuzey Çin’deki rahipler tarafından bedensel dinçlik ve ruhani temizlik için geliştirilmiştir. Bu çalışmaların birleşimi kişiye bedensel esneklik ve güç getirirken kişiyi gerginliklerden uzak tutar, zihni rahatlatır, yaşam gücünü ve kişisel farkındalığı arttırır. Taoist Yoga, Çin’deki 5 element öğretilerini ve Çin tıbbı ile akupunkturda kullanılan Yin ve Yang prensibini baz alır. Dolayısıyla Yin Yoga da aynı prensipler üzerine uygulanır.

 

Akupunktur demişken Yin Yoga’ya dair önemli bilgilendirmelerden biri de meridyen teorisidir. Kadim Çin Tıbbı, bedenimizdeki enerji kanallarını 5000 yıl önce keşfedip bu kanallara ‘Meridyen’ demişler. Akupunktur noktaları derinin yüzeyinde, meridyenler ise onların uzantısı olarak bedenin daha derinlerine doğru yola çıkar, her kas grubundan ve iç organlarımızdan geçerler. Yani bu durumda meridyenler, kemiklerimizden, bağ dokularımızdan, kan dolaşımımızdan ve eklemlerimizden de geçerler. İç ve dış denge birbirine bağlı olduğu için beden ve zihin dengesinin bu enerji akışının dengelenmesiyle kurulduğu iddia edilir.

 

Bu kadar tarihsel bilgiden sonra Yin Yoga derslerinde bedene ve zihne neler oluyor ondan bahsedelim…

 

Girilen pozlarda temel anlamda bedenin birden fazla noktası üzerinde çalışılırken bacaklar, kalçalar, kasıklar ve omurga çevresindeki bağ dokuları hedef alırız. Özellikle eklemler, bel ve omur sağlığı için, Yin Yoga çok fayda sağlar. Bir yandan bedene ihtiyaç duyulan esnekliği getirirken diğer yandan da bedeni ve zihni meditasyona oturtabilmek için hazırlama konusunda ideal bir tarzdır. Fiziksel ve enerjetik anlamda tüm Yang Yoga stillerini ve kaslarımızı aktif kullanarak yaptığımız tüm aktiviteleri dengeler.

Pozlarda minimum 3 dakika kalarak yaptığımız bağ doku çalışması aslında bedendeki enerji üzerinde yapılan bir çalışmadır; beden üzerinde iyileştirici, terapiye dönük bir etkisi vardır.

Yoğun bedensel ve zihinsel rahatlama süreci olan Yin Yoga pratiğinde; alıştığımız kalıpları, şartlanmış gerginlikleri bırakmayı öğrenerek içimizdeki dinginliğe bağlanma fırsatını yakalıyoruz.

Uzun süreli meditatif poz uygulamalarında, en dış katmandan en derine yayılan gevşeme sayesinde çözülen yaşam enerjimizin gücünü yakından hissetmeyi deneyimleyerek günlük hayatımıza bu gücü entegre etmeyi öğrendiğimiz bir tarzdır Yin Yoga. 

 

Paulie Zink, kişinin sağlığı ve zihinsel gelişimi için en önemlisinin bedeni hissetmek olduğuna inanır. ‘Yapılan pozlarda enerji dengelenir, bu yüzden de hangi meridyenin uyarıldığı, hangi çakranın dengelendiği önemsizdir çünkü kişi, yin pozun içindeyken zaten şifa bulur; derin düşünüp kafa karıştırmaya gerek yoktur, onun için olan zaten olur’ der.

 

Yin Yoga Kaynak websiteleri

Evde Uygulamak İstersen

Propiosepsiyon: ‘Altıncı Duyu’

Ancak algıyı neye açıyoruz? Duygulara, aç ya da tok olduğumuza, nasıl pozda gözüktüğümüze mi? Bunların hepsi algı. Aynada nasıl gözüktüğünü fark etmek de, anda olmak değil mi?...

Enerjinin Gizemi: Yoga pratiğimizde enerjetik olarak ne yapıyoruz?

Enerjetik olarak, yoga pratiğimiz esnasında iki şey yapıyoruz: enerjiyi canlandırıp akmasını sağlamak  için musluğu açıyoruz ve akıştaki blokajları kaldırıyoruz...

Ruh Halimize ve Meridyenlerimize İyi Gelen Sesler

Bedenimizdeki meridyenler duygu durumlarımızla yakından ilişkilidir.

 • Karaciğer, safra kesesi meridyeni; ÖFKE,

 • Mide-dalak meridyeni; ENDİŞE,

 • Kalp-ince bağırsak meridyeni; NEŞE, SEVİNÇ, MEMNUNİYET,

 • Akciğer ve kalın bağırsak meridyeni; ÜZÜNTÜ,

 • Mesane-böbrek meridyeni; KORKULAR,

 • Perikardiyum-üçlü ısıtıcı meridyeni, MUTLULUK, SEVİNÇ, KEYİF, GÜLÜMSEMEK ile ilgilidir. • Devamı: https://www.uplifers.com/ruh-halimize-meridyenlerimize-iyi-gelen-sesler/#ixzz5gOL0GhWL

  İyi acı – kötü acı, biraz acı – sıfır acı: Ne hissetmem gerektiğini nasıl anlayacağım?

  Yogada duyular vardır -bir çok fiziksel duyu – bu duyuları bilerek araştırırız, duruşların cazibesinin içinde yoğruluruz; duyuların gelgit olduğu, bir kabarıp bir söndüğü pozlarda sınırlarımızla oynarız. Ama ya bu duyuların ucunu kaçırırsak? Bu iyi bir şey midir? Ne zaman geri çekilmeliyim? Ne zaman derinleşmeliyim? Acı güvenilir bir sinyal midir; her zaman kötü müdür ve acı nedir bir kere?  Rahatsızlık mıdır yoksa daha fazlası mıdır?

  Yoga duruşlarıyla hayvanları gerçekten anlayabilir miyiz?

  Belki de her şeyden önce yoganın kelime anlamını biraz deşmek gerekiyor. Yoga, “Yujir” yani birlik, bir olmak kelime kökünden gelmektedir. Yoga kişisel farkındalığımızı geliştirerek tüm canlılarla bir olduğumuzu hatırlatıyor bize. Temelde tüm canlıların aynı ihtiyaçlar için yaşadığını fark ediyoruz ve hiçbir farkımız olmadığını görüyoruz. Yoga duruşlarının isimleri de doğadan alınarak bu bir olma haline bir atıf yapılmak istenmiş belki de.

  Taoist Analiz: Yin ve Yang'ı Anlamak

  Taoistler zıt şeylerin birbirlerini tanımladıklarını söylerler. “Şeyleri” tarif etmek için kullandığımız sözcüklerin zıtları olmadan bir anlamı yoktur. Büyük, aydınlık, sıcak gibi kelimelerin anlamları; karşıtları olan küçük, karanlık ve soğuk kelimeleriyle tanımlanırlar. Taoistler bu karşıt özelliklere Yin ve Yang adını verirler...

  Üst Gövde için Yin Yoga: Kollar ve Omuzlar

  Geleneksel olarak Yin Yoga karından dizlere kadar olan bölgeyi çalıştırır ancak Yin Yoga prensipleri vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir.

  Omuz, pek çok çeşitli hareketi yapabilen,  vücudumuzdaki en hareketli ve karmaşık eklemlerden birisi...

  Bel Ağrısı için Yin Yoga

  Yin Yoga, içsel ve dışsal dinginliği besleyen sakin bir çalışma olduğu için hem psikolojik stresin sebeplerini hem de tip bir strese karşı verdiğimiz tepkileri azaltmakta bilhassa etkilidir. Yin yoga aynı zamanda kronik olarak kasılmış olan fasyayı rahatlatmaya ve uzatmaya yardımcı olur...

  Omurgayı Esnetmek

  Bir eklemi çalıştırırken bir yogi veya yogininin karar vermesi gereken ilk şey kas üzerinde mi yoksa kemik üzerinde mi çalışmak istediğidir. Eklemi stabilize eden kasları mı güçlendirmek istiyor yoksa hareket açıklığını artırmak için ligamentleri mi esnetmek istiyor buna karar vermelidir...

  Yin Yoga: Why It's More Than Just Stretching

  Yin Yoga has become increasingly popular as of late. We can all benefit from slowing our lives down and taking some time for a deeper, slower practice. Here we'll break down the physiological and spiritual aspects of practicing Yin Yoga, and go over some of the do’s and don’ts.

  1/1

  Please reload

  Tavsiye Makaleler

  Tavsiye Kitaplar

  Farkındalığa dair...

  Şimdinin Gücü - Eckhart Tolle

  Güvencesizlikteki Bilgelik - Alan Watts

  Mutluluğun Anlamı - Alan Watts

  Bilinçaltının Gücü - Joseph Murphy

  Sanatçının Yolu -  Julia Cameron

  Varolmanın Gücü - Eckhart Tolle

  Tao Te Ching - Lao Tzu "Tahsin Ünal çevirisi ve Ursula K. Le Guin yorumu özellikle tavsiyedir"

  Dünyanın RuhuFrederic Lenoir

  Siddharta - Hermann Hesse

  İyileştiren Sukunet - Thich Nhat Han

  Zen Zihni Başlangıç Zihnidir - Shunryu Suzuki

  Siz Neredeyseniz Aydınlanma OradaShunryu Suzuki

  Pooh'nun Taosu - Benjamin Hoff

  Herşey Darmadağın Olduğunda - Pema Chödrön

  Seninle Başlamadı - Mark Wolynn

  Kendiniz Olmayı Engelleyen 5 Yara Lise Bourbeau

  Dört Anlaşma / Beşinci Anlaşma - Don Miguel Ruiz

  Hayatınızın Amacı - Dan Millman (Numeroloji)

  İnsanın Pin Kodu - Dougles Forbes (Numeroloji)

  İnsan Tasarımını Anlamak - Karen Curry (Human Design)

  Hersey Yolunda - Louise L. Hay&Mona Lisa Schulz

  İnsanın Anlam Arayışı - Viktor E. Frankl 

  Ikigai - Hector Garcia

  Kadın Doğası ve Yaratıcılık İllüstrasyon Kitabı - Estel Bensinyor

  Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa P. Estes

  Ayurveda - UlliAllmendinger

  Patanjali'nin Yoga Bilimi - Swami Vivekananda

  Ghandi'ye Göre Bhagavad Gita - Mohandas K. Ghandi

  Nefes Kitabı - Cem Şen

  İnsanın 8 Yeteneği - Gurmukh ve Cathryn Michon

  Berra Sertel ile Yin Yoga - Berra Sertel

  Yin Yoga El Kitabı - Bernie Clark

  Yin Yoga - Paul Grilley

  Yoga Bedeni Buddha Zihni - Cyndi Lee

  İnsan Vücuduna Seyahat - Gavin Francis

  Sorun Sende Değil Hormonlarında- Nicki Williams

  Şifa Sanatları - Fu Wei Zhong

  Psikolojinin Taosu - Jean S. Bolen

  Ruhun Anatomisi - Caroline Myss

  Beden Kayıt Tutar - Bessel A. Van Der Kolk

  Bilgiyle derinleşmeye dair...

  Kendini öğrenmek, dünyayı

  öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

  © 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

  İzmir - Seferihisar - Urla |