Yin’sel Alanın anlamı…

En son güncellendiği tarih: 10 Tem 2019

Seneler içinde yin yoganın bana hissettirdiği her duyu, denize dökülen nehir gibi… Akışı aslında hiç sonlanmıyor...Deneyimlediğim her yin pozunun bedenimde açığa çıkardığı etkileri, zihnime düşürdüğü yorumları, bilgileri izlemenin keyfini, kelimelerle betimlemek mümkün değil.. Yin yoga asanaları, en yang halimin nefis dengesi!

Ve inanıyorum ki bırakmaya, izlemeye gönüllü olan herkes için yang halimizin nefis dengesi:)


Yoga felsefesini, yaşamın derinlerindeki hazine yolu, zihin ve egoyla değil de tam anlamıyla bırakabilme deneyimiyle idrak edebildiğimiz nefis bir alan Yin’sel Alan…Ve tüm bu uçuş uçuş cümlelerin bir de fizyolojik versiyonu var;

*Yin Yoga'nın uzun süren, derin, dinlendirici duruşları aslında, hızlı tempolu yaşam tarzımızın telafisi.


*Bilinçli halin genişlemesine yol açabilecek türde bir durgunluğa sahip; insanları yavaşlatmaya teşvik eden bir uygulama.

*Paul Grilley, bedenimizdeki meridyenlerden; chi’yi(yaşam getireni) taşıyan görünmez enerji otoyolları diye bahsederken yin yoga duruşlarının, sağlık ve refahı iyileştirmek için bu meridyen hatları ile birlikte çalıştığını keşfediyor. Batı bilimi de, bu yin uygulamanın fiziksel ve psikolojik boyutlar üzerindeki etkisini keşfediyor.

*Yin Yoga, (dinlenme ve sindirimi yöneten)parasempatik sinir sistemini harekete geçirmek için alan yaratıyor ve vücudun daha derin katmanlarının gevşetilmesi için gereken süreyi tanıyor.

*Yin Yoga uygulamasında başlıca etkilenen üç bağ doku var; kemiği kemiğe bağlayan, eklemleri saran ligamentler, kası kemiğe bağlayan tendomlar ve her kası çevreleyen, her bağın katını örten, her organı kaplayan, her siniri saran Fasya.

*Yin yoga, daha dinamik hareketlerdeki kaslarla çalışmak yerine daha derinlerde var olan dokularımızı hatırlayıp onlara da zaman ayırmamıza alan açıyor. Çünkü yaşamda, sağlam var olabilmemiz için, yang ne kadar gerekliyse, tüm o yang halleri kaldırabilmemiz ve yang halin içinde dengeyi bulabilmemiz için; durup olan bitene göz atmak için, yin de bir o kadar gerekli.. yani evrendeki yin yang dengesi vücut sistemimiz için de birebir geçerli.. Bu katmanlarla çalışırken de, bedende ve zihinde derinden esneklik yaratacak koşulları yaratmaya başlıyoruz…

İşte bu bilgilerin, cümlelerin alanı Yin’sel Alan… Tao felsefesiyle çevrili, şefkat dolu, öğrendiğim, deneyimlediğim herşeyi kalpten paylaştığım ve öğrencisi de olduğum alan. Peki ben kimim? ben Bengü’yüm; hem çok şeyim hem de hiç kimseyim! ikisi arasındaki dengeyi yaşamın içine işleme yolculuğundayım. Her alan tuttuğum ders, atölye, eğitim, inziva, kamp ve mekan; odağı ne olursa olsun bu bilgilerin ışığıyla çevrili… ve aslında sadece Yin’sel alanınla buluşmana aracı oluyorum..Bilmenizi isterim:)


Birlikte keşfetmek, birlikte deneyimlemek niyetiyle:)


Sevgiyle.

44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |