Sufficientia

En son güncellendiği tarih: 8 Eki 2018


Sufficientia, Latince yetinme anlamına geliyor..

Her insan evladına göre değişkenlik gösteren yetinme olgumuz.. İhtiyaçlar, öncelikler, değer yargıları, yaşam stili.. hepsini arındırıyor içinde yetinme sınırımız...

Arsız duygularımızı bastırma ve onlardan sıyrılma; büyük challenge net!

İç sesim hep soruyor; sınırın nerede diye.. Hala yetinme sınırım nerede bilmiyorum.

Üff ne kadar da uğraşmamız gereken şey var şu hayatta.. Aslında en başından, minicikken oluşturulması gereken yaşam stilini 20'li yaşların sonunda sil baştan oluşturmaya çalışıyoruz..

Üzerimize yüklenen toplumsal normlar, yaşam örnekleri, kıyaslar, başarı hikayeleri, standartı yüksek hayat tavsiyeleri bla bla bla..

Oysa kimse bize, önce kendinden başla hayatı öğrenmeye demiyor..Rollerle yaşıyoruz her birimiz...Üzerimizde bin bir tane rol, model, karma ruhumuzdaki o ağır yükle beraber bir de hayatla baş etmeye çalışırken buluyoruz kendimizi..Nasıl yetsin bize şimdi sahip olduklarımız?

Kafalar karmakarışık, ruhlar yönünü bulamayan kelebek gibi.

28 yaşında, üzerimdeki rolleri atmaya çalıştığım bir yaştayım..Şanslıyım çünkü farkındayım..Hiç bir doğruyu inkar etmemeyi öğrendim; dürte dürte öğrettim kendime.

İnsanoğlunun 'öz'ünü bulmaya çalışması ne acı.. halbuki zaten 'öz' doğuyoruz..

Dünya yeterince acayip ve yeterince karmaşıkken, ruhu o girdabın içine sürüklemek yerine bırak! Dön içine, iç sesine.. Sana neler söylüyor..Biraz da ona kulak ver..Ne ile yetinmen gerektiğini sana en iyi iç sesin söyler..1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |