Merkezimde Kalayım Derken..


Merkezinde kalabilmek zor iş..Normal hayat akışındayken bile bin bir çaba gerektirirken..Sağlıklı olmadığın her an daha da savruluyor insan. Duvardan duvara çarpıyor; duvarların da saydamlaşınca pat diye yere atıyor..

Her yin pozundan çıkış, yavaş ve narin olmayı gerektirir; önce elinle sonra dirseğinle desteklersin bedenini yavaaaaş yavaaş kalkarsın..  Merkezinde kalamayıp saydamlaşan duvarla yere yapıştığında, sağlıksız bedenin dirseklerini de güçsüzleştirir hiç kalkamazsın..Aptal aptal tavana bakarsın..

Sağlıklı olmak, ne kıymetli ne eşsiz ne özgür hissettiren...

Ana tema, hasta olmak! Hasta olmayacaksın arkadaş! Seni güçsüz kılan hiç bir şeye mahal vermeyeceksin. Kendine, bedenine hep iyi bakacaksın..Bakmazsan merkez kaç kuvvetin sıçar! Net.

Çok hastaysan eğer iyileşene kadar paradoksun içindesin demektir. Halsizsin, mutsuzsun, ağrılı sızılısın, mızmızsın, ilgiye bakıma açsın..İyileşmek için herşeyi yapıp kös kös iyileşmeyi beklersin.. O kös kös zaman diliminin içinde hastalığın getirdiği pis ruh halinin farkına varıp "haydi meditasyon yap" iç sesine güveniyorsan işte orda paradoksun başlıyor demektir..

Meditasyon nefesinle ve kendinle başbaşa kalma haliyken, tüm bedenini meditasyona hazırlayıp nefesinle başbaşa kaldığın o ilk an zınk!! nefes alamıyorsun...İç ses başlıyor konuşmaya, ağzından nefes al sakin ol.. 5 saniye sonra çılgın öksürük başlıyor terliyorsun..Ruhun kendini teslim etmek istiyor; biliyorsun ki yarım saat sonra merkezinde açacaksın gözlerini.. Ama bedenin zangır zangır direniyor; aradığın kişiye şuan ulaşılamıyor yavrum!

Ve işte bir sinir harbi daha.. kendini zaten bok gibi hissederken meditasyonunu bile yapamıyorsun.. Bırak merkezinde kalabilmeyi zihnin seni kurban psikolojisinin kucağına atıyor... Uğraş dur!!

Hasta olmayacaksın, kendine iyi bakacaksın arkadaş!!  Sonra piç gibi, çaresiz, muhtaç, kurban psikolojisinin göbeğinde bulursun kendini; elinden tutup çıkaracak insan da bulamayabilirsin benden söylemesi

Nokta

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |