Kuytunun İçinde Kuytu Olmayı Araştır


Sadece bir kuytu bul kendine.. İhtiyaç duyduğun zamanlarda dizlerini kendine çekip Kozmik Yumurta olmak için.. Başka sebepler eklemeden, sığınmadan, ağlamadan, zırlamadan..

Önce oturma kemiğini farket, sonra omurganı uzat ense köküne doğru.. Omurga dik! Sonra kaldır ayaklarını hafifçe ve dizlerin yaklaşsın bedenine..Dengede durmak bir mesele ama vazgeçme belki onuncu denemende bulacaksın dengeni; sorun yok!

Kollarını sar dizlerine..Sarıl işte kendine ama narin ol.. Kuytunun içinde kuytu olmayı araştır.. Çocukluktan kalma belki de kuytulara saklanma dürtüsü.. Neden yetişkin halinden esirgeyesin ki.. Kuytu hep aynı kuytu! Seni dışarıdan alıp içeriye sokan.. 

Ve dön en başa.. Yaratılışına, varoluşuna.. Paradokstan başın dönebilir; bırak dönsün..izle..dinle..

O kuytularda ne beklediğini, ne istediğini dinle..Kendini dinle.. Hatırla sığınmadan, ağlayıp zırlamadan.. Bu, kuytuda kendinle sohbet etme hali en basit tanımlamasıyla.

İşte bu an, yaşadığın hayatla arandaki bir ayna! Bir yandan oturma kemiğin batmakla batmamak arasında, bir yandan dengeni sabitleyebilmek için olabildiğince sükunet içinde, odaklanan..bir yandan kendini sarıp sarmalayansın; kolların senin kalkanın.. Sessizliğin, nefesinle dengede kalmaktan! Konuşursan, bu halde olmaktan isyan edersen patt! ayakların yerde; dengen verdiğin nefesle seni terk eder. Ne büyük mesele vazgeçmemek için direnmek..

Her "hal" seni hayatla burun buruna getiriyor.. Başka başka konularla, başka başka yaşananlarla... Kaçmak faydasız.. O "hal"in içine girmeyi tercih ettiysen, iç sesinle başbaşa dökülmelere sorgusuz sualsiz merhaba! demeyi de kabul etmiş oluyorsun.. Çözümlemeden çıkma o "hal"in içinden.. Hem bedenine de faydalı :)

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |