Homo Sapienssem O Halde Varım

Sadece farketmen gerekiyor..Neden yaşadığını, yaşama nereden dokunduğunu, nasıl katkı sağladığını, en gerçek amacının ne olduğunu. En ama en önemlisi tüm bu soruları kendine sorarken en yalın halini bulup onun cevaplamasını sağlaman..

Öyle hemen pat diye çıkmasın cevabın zihninden. Dur biraz! Derin bir nefes al, düşün..uzunca düşün..bence bu kadarına ayıracak zamanın olmalı..bahaneler üretme Her haltın en iyisini sen bilmiyorsun! kimse bilmiyor hadi indir şu gergin omuzlarını önce bedenin bir rahatlasın alan aç kendine..Yogacı tabirleri bunlar demek geçmesin içinden, es geçme! bir daha oku, sindir! ‘alan aç kendine’.. Düşünmeden önce de vakit ayırman gerekiyor kendine-bedenine-zihnine-içine..

Bunların hepsi hava poz olsun diye değil..Meditasyon yapıyorum çok havalıyım izlenimi yaratmak için de değil. Sadece sağlıklı, yalın, sakin, mantıklı, kalpten düşünebilmek için.. Şimdi kafanın içinde doğru düzgün bir şeyler akması için de biraz zamana ihtiyacın olduğunu düşün…

Nefesin sana yoldaş olsun düşünürken sağa sola saparsan o seni yalın haline döndürür korkma.. Neye inandığın, inanmak istediğin çok da önemli değil en gerçek amacını ararken..Çok basit yollardan ulaşabilir, basit denklemler kurabilirsin.. Önce kendinden başla farketmeye..

Evet evet! önce indir kafanı bacaklarına, ayaklarına bak, kaldır ellerini durduğu yerden, dokun karnına, beline, göğüs kafesine aldığın nefesi farket! gözlerini açıp kapa, o minik hareketi hisset..

SEN YAŞAYAN BİR CANLIDAN İBARETSİN önce bunu farket! Hatırla! 3 5 dakika da olsa hatırla! Sindir! Omuzlarında yüklediğin/yüklenilen/sorgulamadan tercih ettiğin ne varsa şöyle bir silkin, dökülsün omuzlarından kendine gel.. ve hatırla..

Sen, sadece yaşayan alelade bir canlı türüsün beynin farklı çalışıyor diye kendini bir şey sanma. Balinanın senden daha akıllı olduğunu da unutma, bu gerçekle yaşa! Ruhunu beslemek esas motton olsun.. Ellerini ve ayaklarını, dünyayı daha yaşanılmaz bir yer haline getirmek için değil, sahip olduğun bedene ve doğaya fayda sağlamak için kullanmaya çabala!

Bu yazı sadece sana değil, hepimize.

**Belki bu makale, senin de herhangi bir canlıdan pek bir farkın olmadığını kanıtlar..

http://www.evrimagaci.org/makale/42

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |