Günaydın Kornivor


Bir aydır ormanın yanıbaşında yaşam sürmenin huzurundayken bünye, bazen gık gelio sinekten bazen de derin huzur nefesi yetiveriyor. Mütemadiyen fonda cırcır böcekleri...Akşam zınk! diye önüne atlayan çekirge ve niceleri ile yaşam devam ediyor... 

Hindistan macerasına kadar ki ben; kelebekten koşarak kaçan, masaya düşen yaprağı böcek sanıp titreyerek sandalyeyi terk eden, cırcır böceği görünce korkudan deliren ve herhangi bir boyuttaki çekirgeyle karşılaşmamızda tüm yazlığı çığlığa boğan!! Ve şimdilerde annemi bile dehşete düşüren sakinliğimin altında, Hindistan'da börtü böcek korkularıma bağışıklık kazanmış olmam yatıyor..

Çocukken, Bodrum'daki yazlıkta çokca akrep ve yılan çıkardı olmadık yerlerden..Ben tir tir titrerken korkudan, minnoş anneannem efsane bir yorumla sakinleştirirdi beni:

-Korkması gereken sen değilsin. Biz! onların yuvalarını bozduk onlar yuvalarını arıyorlar. Bir bilsen asıl onlar senden nasıl korkuyor!

Ve her börtü böcekten çılgınca korktuğum anda aklıma hep bu cümle gelmesine rağmen ama korkuyorum işte! diye bir de safça kendimi avuturdum..Bu sabah bir Örümcekle başladık güne..Bahçedeki kayısı ağacının üstünde, güneşteki yansımayla farkettim ördüğü ağı.. Hemen kocama seslendim baktık inceledik ağzımız beş karış açık.. Ağı takip ettik; bir ucu demir sandalyede diğer ucu ağaçta.. Hemen fotoğraf makinesine koştuk; çektik de çektik.. Bahçede ölmüş bir karıncayı yavaşça ağına bıraktık, hemen sarıp sarmalamaya başladı (kahvaltı tamam).. Çocuk yorulmuştur ağ örmekten dedik bir ölü kelebeği de bıraktık ağının üstüne (erzak tamam).. Bize kalsa sonsuza kadar o ağ orada durabilir asla bozamayız.. Gel gör ki Diego kuyruğuyla sandalyeye bağlı olan ağa değdi ve bir anda bozuldu. Çocuk da (örümcek) hemen erzakları aldı; kaçtım ben dedi, arazi oldu..Önce kızdık Diego'ya ne işin var orda diye  ama yapacak birşey yok.. Bu, doğanın dengesi; sen emek sarfedersin biri gelir bilerek ya da bilmeyerek tüm emeklerini 1 saniyede bozarabilir.. 

Yine kulağımda anneanneciğimin cümlesi, biz! onların yuvasını bozduk!!!

İç ses, harıl harıl...

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |