BİR KÖPEĞE YUVA OLMAK

En son güncellendiği tarih: 8 Eki 2018


Ben de bir köpek sahibiyim. Her ne kadar köpek denmesinden hoşlanmasam da doğası gereği onun adı köpek tıpkı bize insan dendiği gibi..

Evde köpek beslemekle ilgili türlü türlü düşünceler, öngörüler, tavsiyeler, uyarılar var ve bunların hepsini hepimiz biliyoruz… İzlediğim bir video, içimden binlerce şey fışkırmasına sebep oldu ve yazmak istedim, belki de paylaşmak..

Aslında mevzu, bir köpeği ölene kadar beslemek değil; mevzu, bir köpeğe yuva olmak.. Aslında tüm hayvanlara yuva olmak ile alakalı. İnsanları ikiye ayırıyorum Diego hayatıma girdiğinden beri.. İnsandaki sevgi olgusunun kaç kapıya sahip olduğu…

Yani bir insan tipi var; sevgi olgusunu sınırlar arasına yerleştirmiş ve içinde debelendiği normlar ile yaşamını sürdüren.. Bir de diğer insan tipi var; sevgi olgusuyla yaşamının bir diliminde tanışmış, el sıkışmış, oturmuş konuşmuş ve anlaşmış, anlamış, farkındalığının kapısını sonuna kadar aralamış, yani kapılarını sınırlamamış…

Öğrendiğimiz tüm o alma verme dengelerini getirdiğim zaman gözümün önüne insan ilişkilerindeki, bir hayvana yuva olunca alma verme normların da başka bir boyuta taşınıyor…

Bir köpeğe yuva olunca neler oluyor yazmak saatler, belki günler sürer.. Yuva olanlar bilir zaten..

Yaşam şekliniz ve ev düzeniniz tamamen değişir, önceliklerinizin sırası değişir, tamamen beklentisiz bir ilişki nasıl yaşanır işte böyle yaşanır Şak! Diye çarpar suratına, hiç bir zaman istediğin kadar uyuyamazsın; bölünür, hasta ya da bunalımda olma lüksün neredeyse yoktur, tatil planı araban yoksa senin için bir challange’a dönüşür, Hayır! Uyarısını 1 gün içinde 850 kere kullanırsınız……..

Bir de şu varyasyonu kullanıyorum..

Bir köpeğe yuva olunca;

Yaşam şekline ve ev düzenine yenilikler katar; bitmeyecek bir değişimle yaşarsın, ne kadar bencil önceliklerin varmış onlarla yüzleşirsin, “şimdi ben böyle davranıyorum ya!, o da ben böyle davrandığım için bana böyle davranacaktır!” senaryolarınla yüzleşir hepsinin saçmalık olduğu fark edersin, çok ve gereksiz uzun uyuyan bir insansan artık sabahları dışarı çıkarman gereken bir köpeğin vardır ve dolayısıyla düzenli uyku düzenin kendiliğinden gelişir, hasta olmamak için kendine dikkat edersin çünkü ayağa kalkamayacak hale geldiğinde köpeğini nasıl dışarı çıkaracağını düşünür telaşlanırsın, bunalıma zaten giremezsin çünkü sırdaş gibi gözlerinin içine bakıp seni dinler ve sonunda hunharca yüzünü yalayarak seni güldürür; oyunları ve saftiriklikleriyle neşeni tazeler, tatil planı yaparken önce aklına gelen tatil yeri ya da fiyatı değil köpeğinin ne yapacağıdır; onun da gelebileceği yerler düşünür çözümler yaratırsın araban yoksa araba kiralarsın sırf onun için ya da haftalarca araştırıp bin tane insanla konuşarak bulduğun güvenerek bıraktığın otele bırakırsın ve sonuç daha düşük bütçeli bir tatil planı yaparsın ve şunu fark edersin, zaten pahalı bir tatil değil ihtiyacım olan, maksimum keyif alabileceğim herhangi bir yer..

Bakış açısı, farkındalıkla doğru orantılıdır. Farkındalık ne kadar yüksekse olaylara ya da durumlara bakış açın da o kadar genişler, sınırsız ve yargısız hale gelir.. Bu saf sevgidir.. Kapılarla sınırlanmamış sevgidir..

Her birimizin kapılarla sınırlamadığı sevgiyi yaşaması dileğiyle…0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |