BİR ANKARA SEREMONİSİ

En son güncellendiği tarih: 8 Eki 2018


İzmir'de hava soğudu..Az önce balkona çıktım, üstümde pijamalarımla bi sigara içtim..Keyifle, elim titremeden..Ve aradaki 7 fark orada gösterdi kendini!!

3 yıllık Ankara Seronomisi'nde balkona çıkıp sigara içmeye çalıştığım her an zangır zangır titrerdi ellerim, dudağımı denk getiremediğim çok olmuştur! Aradaki 7 fark diyorum ya..aslında zıt farklar değil..Ankara'da çok üşürsün kış geldi mi..Ama en güzeli balkonda sigara içerken kuru havadaki kızıllıkla lapa lapa kar yağışını izlersin..Üşüdüğüne değer, içine hem anlamsız bir hüzün oturur hem de çocuk gibi gülümseyerek masum masum bakarsın minik beyaz karlara.. İzmir'in soğuğu rüzgarlı olur, can yakar ama o deniz kokusu dünyalara bedeldir, derin derin nefes almanın tadını çıkartır insan..

Ankara'da kışın gece sokaklar o kadar pusludur ki yürümeye doyamazsın, yaprakları dökülmüş ağaçlar bahçeli sokaklarında..karın yerdeki sertliğine basa basa hem hüzünlü hem mutlu yürürsün..İzmir'de geceleri hep hareket vardır hangi sokağa girsen biri vardır..Hiç düşünmeden gecenin bir vakti kendini sahile atabilirsin, yürürken üç beş çocukluk arkadaşıyla laflayıp pıt evine dönersin ve mutlusundur..

Ankara'da kışları gece dışarı çıkmak bazen eziyettir..kar yağdığı için gece dönüşü düşünürsün..sonra pıt diye hadi bigos'a gidelim denir, giyersin en kalın paltonu botunu takarsın eldivenlerini atkıyı da sadece gözün görünecek kadar 0-6 yaş misali çevirirsin elini cebine sokup 6.caddeye yürürsün oturursun bigos'a "tolgaa mariachi" diye söylenirsin ve inanılmaz keyiflidir..İzmir'de kış da olsa her yere gidebilir dilediğin saatte dönebilirsin ve gece nasıl biter kimlerle denk gelirsin kimler eklenir hiç belli olmaz hep bi plan vardır, hep bi değişim vardır heyecanlıdır..

Ankara'da kışın kahvaltı keyfi sadece Liva ya da Mado'da yaşanır sakindir nezihtir, öğlene kadar pinekler, dinlenirsin.. İzmir'de kış kahvaltıları hep problemdir kimse aynı saate uyanmaz mutlaka gece bi yere gidilmiştir ve herkes "abi yarın kimse beni ellemesin kaçta uyanırsam" cümlesi kurulur..Öğlene doğru kahvaltı yapılır ama mevsim ne olursa olsun mutlaka deniz kenarında yapılır o kahvaltı ve kış da olsa güneş defalarca denize vurur ordan da yüzüne..Başka hiçbir şehirde bu kadar mutlu hissedemez insan..

Ankara'da kafanı dağıtmak için kendini atabileceğin bir huzur ortamı asla yoktur, en fazla evde toplanır günü öldürürsün..İzmir'de daraldığında "hadi yazlığa" dersin kalın kalın kazakları atarsın çantaya atlarsın arabaya yazlığa gidersin..Mangalını yakarsın, mis gibi çam kokusu gelir burnuna, zehir gibi soğuk olur ama mangalın başında ısınmaya doyamazsın..Sabah uyanır, kalın kalın giyinir yine kahvaltıyı balkonda yaparsınn üşüye üşüye ama insanda yarattığı keyif paha biçilemezdir. Sonra hemen sahile inersin..bomboştur, kafeler kapalıdır, iskelenin merdivenleri çıkartılmıştır, deniz yükselmiştir kumlar pürüzsüz, bi tane bile ayak izi yoktur..bir banka oturur denizi izlersin, yazın ne kadar keyifli geçtiğini anımsar şöyle bi sahili süzersin..tanrım..nasıl bir sessizlik nasıl bir huzurdur..mükemmeldir!

Kaç fark oldu bilmiyorum ki..ama Ankara'yı az da olsa özleyip İzmir'de olmanın tarifsiz huzurunu yaşamak kadar anlamlı başka birşey gelmiyor şuanda aklıma. Gelirse bi ara yazarım!5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |