BENGÜ ŞOLCUM

Yoga yolunda...

> 2008 yılında Mantra Meditasyon ile tanıştım. Ankara’da yaşadığım yıllar boyunca çeşitli gruplar ile toplu meditasyon deneyimlerim oldu. Bununla birlikte 5 yıl boyunca düzenli meditasyon pratiğime devam ettim. 2014 yılının başında Yoga ile tanıştım. Düzenli yoga derslerime devam ederken Berra Sertel tarafından verilen 200 Saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimini tamamladım. Aynı süre zarflarında Aile Dizimi ve Can Bora’nın Tao Vinyasa ve Acroyoga Workshop’larına katılma şansını da yakaladım. 2014 yılının Aralık ayını Güney Hindistan'da, Amritapuri Aşram'ında kalarak tamamladım. Aşram hayatını yaşamak, farklı hocalarla çalışmak, farkındalığımı çok daha farklı ve özel bir alana taşıdı diyebilirim. 2015 Mayıs’ında Dinamik Yoga’nın kurucusu olan Godfrey Devereux tarafından verilen Dinamik Yoga ve Pranayama workshoplarına katıldım. Aynı zamanda Berra Sertel'e, 50 saatlik Yin Yoga eğitmenlik eğitiminde asistanlık yaptım. Selma Schmid tarafından verilen Thai Masaj Atölyesi'ni deneyimledim. 2016 yılını İzmir Yoga ailesi arasında Yin Yoga dersi vererek geçirdikten sonra 6 ay boyunca Kamboçya'da Gregorio Zucchinali ile hint ekolü üzerine çalışma fırsatı yakaladım, 'Pachamama Cambodia' bünyesinde özel ve grup dersleri vermeye devam ettim...

2016-2017 ilk bahar dönemlerinde Seçkin Gülay Çelebi'nin Nefes&Meditasyon İnzivalarında hem öğrenci oldum hem Yin Yoga dersleri verdim. 

Bitmeyen öğrenme yolculuğumda Tom Myers'ın "A New Vision of the Body - The Role of Fascia in Health & Healing", online seminerleri, Yoga International - 10 saat The Art of Yoga Transitions (online), Yoga International - 10 Saat Essentials of Yoga Therapy (online) de dahil olmak üzere ulaşılabilir olan bir çok web seminere katıldım; üzerine çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum.

2017 Kasım ayında İDA Sertifikalı Doğuma Hazırlık Eğitmeni-Doula Gözde Çavuş ve Semra Demirel Uçar tarafından verilen 45 saatlik 'Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi'ni tamamladım.

2018 Ocak ayında Hamsa Saraswati'nin "Yoga ile Yaratıcı Dönüşüm" çalışmasına katılma fırsatını yakaladım. Jeff Oliver ile 3 günlük Vipassana İnvizasıyla meditasyon pratiğimde köklü dönüşümleri deneyimledim. Özden Süngün ve İdil Göksel ile Yi Jin Jing Atölyesi (10 saat) ve Devrim Akkaya ile İleri Seviye Enerji Sistemleri - Çakralar (15 saat) eğitimini tamamladım.

2020 yılında kendi içsel pratiklerimde derinleşme ve kabımı genişletme niyetiyle Serdar Prem ile 280 Saatlik Meditasyon Eğitmenlik Eğitimi, ardından da 60 saatlik Tantra Awaken Temel Eğitimini tamamlamadım.

Aralık 2020 itibari ile Gülçin Özsoy ile 30 Saatlik Tao Vinyasa serileri Eğitimine devam etmekteyim.

...

"Yıllarca meditasyon pratiğime gösterdiğim özen, beni adım adım Yoga’ya götürdü. Yoga’ya başlayışım ile beraber hayatımdaki köklü değişim ve farkındalığımın her geçen gün biraz daha genişlemesi, doğru yolda aktığımı hatırlamamı sağlıyor.

Ruhun ve bedenin 'Yin' haline aracı olmak; hem kendi ruhuma hem karşıma oturan güzel kalpli ruhlara dokunabilmek, hayatımın bu döneminde pusulam; yolum.

 

Yoga benim için;

Bedenimi en baştan tanıma ve ona kulak verebilme öğretim..

Duygularımın akışını seyredebilme şeffaflığım..

Yaşama ve varoluşa karşı sonsuz saygım..

Ruhumla çıktığım macera dolu uzun bir yol..

Tükenmeyen öğrenme merakım..

En yalın halime kavuşma serüvenim..."

..

Şuanda İzmir'de Alsancak, Karşıyaka ve Bostanlı'daki grup derslerime, bireysel dersler vermeye ve 'Atölyeler' düzenlemeye devam ediyorum.

1987 yılında Bursa’da doğdum.

4 yaşında İzmir’e taşınmamızla birlikte piyano ile tanıştım ve 5 yıl boyunca piyano eğitimi aldım. Beraberinde de profesyonel yüzme eğitimi almaya devam ettim. Ortaokul yıllarında profesyonel olarak basketbol oynadım. 2005 yılında İzmir Selma Yiğitalp Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2008 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Pazarlama Bölümünü bitirdim. 2008 yılının sonunda Ankara’ya taşınarak Currency Trader ve Dış Ticaret eğitimlerimi tamamladım. 2009 yılından 2011 yılına kadar bir Aracı Kuruluşta Currency Trader ve Finansal Analist olarak çalıştım. Sonraki yıllarda Freelance Broker ve Trader olarak çalışmaya devam ettim. 2011 yılının yarısını İngiltere’de yaşayarak geçirdikten sonra İzmir’e döndüm. Bir süre daha Finansal Analist olarak çalıştıktan sonra Ekonomi gazetesinde Editörlük yapmaya başladım. Sonrasında iş hayatından tamamen çıkmayı hedefleyerek Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nda (KORUNCUK) 1 yıla yakın çalıştım.

 

2014 Haziran’ında farkındalığıyla beni büyüleyen eşimle evlendim…

 

 

Yoga yolundan önce...

Bengü’nün, insanı her yönüyle anlayabilme merakı, çocukluğunda ‘neden’ sorularıyla başlamıştır. Ruhunun varlığını arama süreci, önce müziğin ahengiyle başlamış sonra büyüdükçe insan ruhunun varlığına doğru genişleyen bir ‘arama’ haline dönüşmüş. Yaşamında şahit olduğu her hayatın kendine has hikayeleri ve deneyimleri, her zaman ilgiyle gözlemci olduğu derin tavrının, gelişmesine vesile olmuş ve hala da olmaktadır.

Yaşamın içindeki anlam arayışına, insanları ve duyguları izleyerek başlayan Bengü, kendi süreçlerindeki karmaşaların ortasında meditasyon ile tanışmış ve yaşamını derinden dönüştüren en etkili deneyimi, ilk kez 2008 yılında başlamıştır. Ruhu hissedebilmeye alan yaratanın, bu yaşamda bedeni olduğunu anladığında, Berra Sertel ile bedenin anatomisini, yaşamsal fonksiyonlarını keşfetme yolculuğu başlamış ve Yin Yoga’da derinleşme sürecine girmiştir. Sonrasında Türkiye’de, Amma’nın Hindistan’daki Aşramı’nda ve Kamboçya’da onlarca kıymetli hoca ile bedeni ve insanı farklı algılarla şekillendiren ve anlamlandıran bir çok ekolü deneyimleme fırsatı bulan Bengü, Jeff Oliver ile deneyimlediği Vipassana inzivasıyla, içsel /Yin’sel alanın bilgeliğini özümseme deneyiminin içinde derinleşme yolundadır.

Şuan İzmir’de yaşayan Bengü, farkında olarak okumanın, öğrenmenin ve yoga pratiğinin kıymetinin bilinciyle; deneyimlerini yoga yolundaki ruhlarla, derslerinde ve düzenlediği atölyeler aracılığıyla paylaşarak insanı/kendini anlayabilme yolculuğunda, şifa olabilmeye ve içsel uyanışa aracılık ediyor.

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |