Hamile TT Facebook etkinlik cover (reviz

60 Saatlik Hamile Yogası ve farkındalık Meditasyonunda Uzmanlaşma Programı


Yarattığımız bu program, EbeHane çatısı altında, Gözde Çavuş, Seçkin Gülay Çelebi ve Bengü Şolcum eğitmenliğinde, toplam üç buluşmadan oluşur. 
Gözde Çavuş’un, 13 senelik ebelik deneyiminin içinde, yoga yapan hamileler ile yapmayanlar arasındaki farkı gözleyerek her hamilenin, uzman ve deneyimli eğitmen ile yoga yapmasının öneminden yola çıkarak tasarlanan uzmanlaşma programı için; 

“Biz üç kadın, her birimiz kendi içinde öğrenme ve öğretme sürecinde; her birimiz uzmanı olduğumuz alanda bir araya gelip doğum fizyolojisinden, doğal doğum felsefesine, gebelerle yapılabilecek farkındalık çalışmalarıdan meditasyona, anne arketipi çalışmalarından nefes tekniklerine, her trimestere uygun asana işlemelerinden hamile yogası sekansı oluşturma adabına kadar  oluşan dopdolu programı hazırladık ve bu programdaki temel amacımız; hamileler ile çalışan kişileri uzmanlaştırmak.’’

*******************************************************

 

Program İçeriği:

I. Buluşma (18-19 Ocak 2020) 'Gözde Çavuş'
Gebeliğin ve doğumun fizyolojisi, gebeliğin anatomisi, sinir sistemi, doğum başlama bulguları, doktor gebe ilişkisi, doğal doğum felsefesi, kadın üreme sistemi, gebelikte değişen beden-zihin-ruh, toplumun hamilelik ve doğuma yaklaşımı, gebenin ihtiyaçları, doğal doğum felsefesi, doğumun başlama bulguları, sağlık sistemi ve doğum, sezaryen nedenleri ve anne bebek dostu sezaryen, bilinçli farkındalık çalışmaları, gebelerle yapılabilecek meditasyon ve gevşeme ve bebekle bağ kurma çalışmaları, hamileler ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenler, olası riskler ve gebeye nasıl yaklaşılması gerektiğine dair bilgilendirmeler vb. gebeler ile çalışırken kullanılacak dilin önemi işlenecektir.


II. Buluşma (25-26 Ocak 2020) 'Seçkin Gülay Çelebi'
İnsan olma hallerimize ve duygu coğrafyamıza inceleyeceğimiz bir haftasonu olacak. Eril ve dişi yanımızın bize ifade ettirdiklerini anatomik ve enerjetik boyutta gözlemleyip, anne arketipi ile çalışacağız. Doğum öncesi, hamilelik ve sonrasında değişen koşulları, düşüncelerin ve duyguların bedenimizdeki yansımasını nefes ve meditasyonun rehberliğinde konuşacağız.

 

III. Buluşma (15-16 Şubat 2019) 'Bengü Şolcum'

Gebelik sürecinde kadın vücudunda meydana gelen fiziksel, hormonal ve ruhsal\psikolojik değişim sürecini destekleyecek Asanalar (temel duruş biçimleri), Mudra (beyindeki bazı merkezleri uyaran el hareketleri), sadece hamileler için uygulanabilecek Yin Yoga sekansları, hamileler için myofacial stretching teknikleri ve mantralar (tekrarlanan sesler) işlenecektir. Bedenin ve zihnin anneliğe geçişini destekleyen, her trimester döneminde ayrı uygulanacak ders sekanslarına ve  çeşitli meditasyon tekniklerine hakim olmayı amaçlayan bilgi birikimleri işlenecektir.


Kimler Katılabilir?
Gebelik sürecinde derinleşmek isteyen, hamile ile temas kuran ebe, doktor, psikolog, diyetisyen, kişisel eğitmen, yoga eğitmeni vb. herkesin katılımına uygundur.

Buluşma saatleri: 09:30 - 18:30

 

Eğitimin Toplam Süresi

60 Saat


1) Teori ve Uygulama: 48 saat uzmanlaşma buluşmaları
2) Pratik: 12 Saat (5 ders gözlem + 5 ders verme + sorumluluklar + formlar + okumalar) 

***5 ders Bengü Şolcum ile Hamile Yogası dersine katılım + 5 ders Bengü Şolcum ve Seçkin Gülay Çelebi gözleminde ders vermek gereklidir. Yacep Sertifikası, derinleşmek adına verilen sorumluluk ve okumalar tamamlanmadığı takdirde verilecektir.

Programa Katılım Bedeli: 1 Ocak 2020 tarihine kadar 3000tl + (%18kdv)
1 Ocak 2020 sonrası 3450tl + (%18kdv)*******************************************************

Kayıt ve sorularınız için, 

05549352385

ebegozdecavus@gmail.com

*******************************************************

Eğitmenler


Gözde Çavuş Kimdir?
Gözde Çavuş, 13 senelik ebelik deneyiminin içinde yoga yapan hamileler ile yapmayanlar arasındaki farkı gözleyerek her hamilenin, uzman ve deneyimli eğitmen ile yoga yapmasının öneminden yola çıkarak iki ayrı eğitmen ile uzmanlaşma programını tasarlamıştır. “Biz üç kadın, her birimiz kendi içinde öğrenme ve öğretme sürecinde; her birimiz uzmanı olduğumuz alanda bir araya gelip bu dopdolu programı hazırladık. Bu programdaki temel konumuz; hamileler ile çalışan kişileri uzmanlaştırmak. 
Hayata geldiğimiz ilk anda nefes alır ve bu dünyadaki yaşamımız bir nefesle başlar bir nefesle biter... Eminim her birimizin doğuma dair en az bir fikri var. Kendi doğum hikayemiz.. Ben önceleri sadece kendi hikayemi bilirdim. Sonraları küçüklüğümde bir yerlerde koyunların nasıl doğurduğunu gördüm.. Nice doğumlar yaşadım içimde kendimle ve nice bırakışlar gerçekleştirdim nefesimle.. Hayat bana çok güzel bir hediye ile geldi. Ebelik.. Öyle ki bir çok hikayeye şahit oldum bu vesile ile.. Bir çok kadının anneliğine, gebeliğine, doğumuna, doğum sonrasına, kadın olma haline 2006 yılından bu yana şahit oluyorum. Önce kendimi öğreniyorum, deneyimliyorum bir yandan da bebeklerin doğumlarında kadınlara destek oluyorum.. Biliyorum ki her bir hikaye birbirinden ayrı ve önemli.. Ve görüyorum ki hamile ile çalışan birçok meslek grubu ve de hamile ile çalışmak isteyen meslek grupları var. Ya da hamileliğe dair kocaman korkular besleyen, kendi hamile kalmayı bile hayal edemeyen kadınlar var..
2006 yılından bu yana doğumlara destek oluyorum, gerekirse doğum yaptırıyorum. 
Ve deneyimlediğim bir çok hikaye beni önce doğuma hazırlık eğitmeni ve doula olma yoluna soktu.

 

daha fazlası için;

http://ebegozdecavus.com/hakkinda/

 Seçkin Gülay Çelebi Kimdir?

1981 yılında Iğdır'da doğan Seçkin Çelebi, lisans eğitimini Ege Üniversitesi Biyokimya bölümü ve yüksek lisans eğitimini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya bölümünde tamamladı. Üniversite döneminde aldığı 'Hareket Sistemi Anatomisi ve Kinesiyoloji' eğitimleri zihin ve bedeninin birbiriyle etkileyici ilişkisini görmesine yardımcı oldu. Bu bilgilerin bedeninde uyandırdığı merak üzerine yoga ile tanıştı. Yoga felsefesi hakkında derinleşme isteği ile Fransa merkezli, Psikosomatik Tıp Okulu’ndan (Institut Paracelse Ecole de Medecine / Dr.Alain Scohy) hocalık eğitimi aldı ve öğrenme süreci ömür boyu sürecek olan yolculuğu başladı. Yoga öğretisini temel alarak Nefes Teknikleri (Pranayama) ve Meditasyon (Dhyana) üzerine çalışmaya başladı. Bu alandaki ilk hocası Amir Hossein Khonsari ile çalıştı. Seyahatleri sırasında bir çok Doğu ve Batı kökenli şifacı ve alanlarında uzman hocadan eğitimler aldı. Aldığı eğitimlerin yanı sıra meditasyon kamplarına ve inzivalara katılarak Meghan Currie, Godfrey Devereux, Nicole Ohme, Devapath ve Nalini gibi birçok değerli hoca ile çalışma fırsatı buldu. Pranik şifa, reiki, yi jin jing, meridyenler ve elementler eğitimleri ile farklı enerji çalışmaları deneyimledi. Şamanizm, Taoizm, Wu Dao ve Budizm temel alınarak Beden, Nefes / Enerji ve Bilinç çalışmaları yapılan Cem Şen Eğitimleri'nde iki senedir Yi Jin Jing (Kas ve Tendon Egzersizi), Xing Quan Fa (Omurga Çalışması) , Nei Gong (Nefes Meditasyon Pratiği) yapmaktadır. Klinik Psikolog ve Aile Dizimi Terapisi Eğitmeni olan Rumen Yankulov'dan, üç yıllık bir eğitim programı olan ''Meditatif Yaklaşımla Aile Dizimi'' çalışmalarına devam ediyor. 2008 yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliği mesleğini sürdürüyor. Nefes Terapi ve Meditasyon uzmanlık alanları olup bu alanlarda araştırmalarını Biyokimya ve Sinir Bilimi ile birleştirip uygulamalar yaptırıp, hocalık eğitimler veriyor. Başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde inzivalar, kamplar ve eğitimler düzenliyor. Son 4 senedir üniversitelerde seminerler vererek Yoga & Nefes & Meditasyon çalışmalarının bilinirliğini arttırıyor. Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, meditatif ve enerjetik uygulamaları daha kapsamlı anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlıyor.

daha fazlası için;

https://www.seckincelebi.com/biyografi/

Bengü Şolcum Kimdir?

https://www.bengusolcum.com/benkimim

Kendini öğrenmek, dünyayı

öğrenmektir...!                          Thich Nhat Hanh

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Spotify - Black Circle
  • Black SoundCloud Icon
  • Black YouTube Icon

© 2014 Her hakkı BENGÜ ŞOLCUM tarafından saklıdır.

İzmir - Seferihisar - Urla |